CLL-logga
Ett utställningstält där tre medarbetare i citrongula västar står.

Campus Gislaved på Gisledagarna

Senast uppdaterad 10 juni 2025

I slutet på maj genomfördes de årliga Gisledagarna i Gislaved. Vi från Campus Gislaved var på plats för att lansera vårt nya namn och berätta om vår verksamhet.

Under två dagar fanns vi på plats för att informera om våra utbildningar och hur det är att plugga hos oss. Bland annat visade vi en film där elever och lärare berättar om vår verksamhet. Besökare fick möjlighet att provsmaka godis och cake pops som elever på yrkesutbildningen Restaurang och livsmedel tillverkat. Vi fick möjlighet till många trevliga samtal, och hoppas få se några av de vi träffade i skolbänken framöver!

Urval av bilder

Bord med broschyrer och godis.

På campusbordet fanns både information om utbildningar och olika slags godis.

Flicka bakifrån tar en cakepops

Av allt på bordet så var cake popsen det mest populära att smaka på.

Tre kvinnor i gula västar

Från vänster; Linnea, Cora och Sadie fanns på plats för att informera om våra utbildningar.

Folkmyller på Köpmannagatan med tält i förgrunden

Många besökare passerade campustältet och passade på att snacka lite.

Fat med små chokladbollar med pinnar i

Cakepopsen gick åt med strykande åtgång.

logga cll

Vårt mål är att erbjuda alla vuxna i vår kommun möjlighet till att öka sin kompetens.

Är du nyfiken på vad vi har att erbjuda, vill du ge dig själv en chans att börja studera? Hos oss kan både individer, företag och kommunala organisationer få hjälp och råd i olika studiefrågor.