Legionella i vattensystem
Legionella är en bakterie som finns naturligt i naturen, men förekommer också i våra vattensystem. Bakterien kan orsaka allvarliga sjukdomar så som legionärsjuka och pontiacfeber. Den kan smitta människor när vattnet förångas. Legionella kan börja växa om vattensystemet har fel temperatur. Det är fastighetsägarens ansvar att vattensystemen är säkra.
Drift och underhåll av vattensystem
Om omsättningen av vattnet är låg eller om temperaturen på vattnet är mellan 20 till 45°C finns en ökad risk att legionellabakterier växer till. Fastighetsägare behöver förhindra att legionellabakterierna förökar sig samt förebygga och ha koll på riskkonstruktioner i vattensystemet.
Riskkonstruktioner är konstruktioner där vatten kan bli stillastående och temperaturen gynnsam för tillväxt. Exempelvis rör med proppade avstick, handdukstorkar anslutna till tappvattensystemet, dålig rörisolering, kall- och varmvattenrör monterade för nära varandra och varmvattenberedare med för låg temperatur.
Om vattnet stått still under en längre tid, till exempel efter en semester, bör du spola ledningarna (kranarna) en stund.
Kontrollera temperaturen
Temperaturen bör vara lägst 60 °C i varmvattenberedare eller värmeväxlare och lägst 50 °C vid alla kranar och i eventuell cirkulationsledning. Varmvattnet bör inte vara över 60 °C i kranar på grund av risk för skållning. I kranen bör inte kallvattnets temperatur överstiga 20 °C.
Smittorisk
Personer med nedsatt immunförsvar och äldre har störst risk att insjukna. Legionella smittar inte från person till person. Du blir inte heller smittad genom att dricka vatten som innehåller bakterien. Legionella smittar genom att man andas in vattenånga (aerosoler) som innehåller legionellabakterier, till exempel i duschar och bubbelpooler eller från högtryckstvättar.
Nyheter
-
22 januari 2026
Nu lanserar vi bygglovsrådgivningen – ett tillfälle för dig som funderar på att bygga om, bygga till
-
22 december 2025
Kommunen möjliggör för etablering av Biltema och utveckling av handel i norra delen av Gislaveds
-
10 december 2025
Ett nytt planförslag för området väster om Bananvägen i Smålandsstenar är nu ute på samråd.
-
05 december 2025
Saneringen av det förorenade området vid Kulltorpsvägen i Anderstorp går nu in i en ny fas. Med
-
28 november 2025
Kommunen har påbörjat planläggningsarbete för att möjliggöra utveckling av industriell verksamhet
-
18 november 2025
1 december 2025 gäller nya regler för bygglov och byggande enligt plan- och bygglagen (PBL). Det
-
24 oktober 2025
Det blev ett lekfullt firande i höstrusket när den nya lekplatsen på Ekekullen invigdes. Barn från
-
26 september 2025
Under september har kommunen, tillsammans med Länsstyrelsen i Jönköpings län och experter från Norge
-
29 augusti 2025
I över 20 år har kommunens arkitekturpris delats ut för att belöna värdefulla insatser för god
-
27 juni 2025
Ett nytt detaljplaneförslag är ute på samråd. Det gäller en utökning av handelsområdet vid Smålandia