Underhåll av dricksvattnet pågår
Senast uppdaterad 01 april 2026
Arbete med att säkerställa god vattenkvalitet pågår i Gislaved, Anderstorp, Hestra, Reftele och Vik. Kloreringen av vattenledningsnätet trappas successivt ner i takt med att vattenkvaliteten stabiliserats.
Spolningar av vattenledningsnätet i april
Som en fortsatt åtgärd genomförs under april månad en intensifierad spolning av vattenledningsnätet i berörda områden. VA-enheten kommer att skicka SMS till de fastighetsägare som berörs i samband med att spolning sker i deras område.
Under tiden arbetet pågår kan vattnet tillfälligt bli missfärgat eller innehålla luft. Om detta inträffar rekommenderas att spola kallvattnet en stund tills vattnet blir klart igen.
Information om kloreringen
Varför luktar och smakar vattnet annorlunda?
När klor tillsätts kan det ge en tillfällig smak och lukt, vilket är normalt och ofarligt. Klor doseras på lägsta möjliga nivå för att uppnå önskad effekt och samtidigt minimera påverkan på smak och lukt.
Hur länge pågår kloreringen?
Kloreringen fortsätter tills provresultaten visar att vattenkvaliteten är stabil över tid. Bedömningen är att kloreringen kan börja fasas ut successivt i samband med årsskiftet, förutsatt att kommande provresultat visar fortsatt stabila värden.
Tips om smaken upplevs störande
Om smaken eller lukten upplevs som störande kan du låta vattnet rinna en stund innan användning eller förvara dricksvatten i en öppen kanna i kylskåpet. Då avtar smaken ofta.